Wydobywająca się płynna substancja z piersi

Witam.
Jakiś tydzień temu podczas kąpieli zauważyłam, że z moich piersi wypływa dziwna substancja płynna. Jest ona przezroczysta, a czasem żółtawa. Moje piersi wydają mi się większe już od jakiegoś czasu (powiększały się, ale tylko przed wystąpieniem miesiączki). Na brodawkach zauważyłam też malutkie białe krostki.

Miesiączkę dostaje regularnie co 28-29 dni. Ostatnia wystąpiła 25-05-2010. Zazwyczaj trwa od 3-5 dni. Nie mam żadnych niepokojących objawów, czuję się dobrze i nic mnie nie boli. Dotykając swoich piersi, nie wyczuwam żadnych guzków, ani nic, co by mnie mogło zaniepokoić.
Od jakiegoś czasu współżyje ze swoim partnerem regularnie z myślą o dziecku. Test ciążowy, który robiłam przed wystąpieniem miesiączki, wskazał wynik negatywny. Co może oznaczać wydobywający się płyn z piersi?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Objaw, który Pani zauważyła zapewne jest mlekotokiem. Najczęstszą przyczyną jest oczywiście urodzenie dziecka, co należy uznać za normę. W innych przypadkach w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad hiperprolaktynemią, czyli zwiększonym stężeniem hormonu prolaktyny w surowicy.

Proponowałbym zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa w celu zbadania i wdrożenia odpowiedniej diagnostyki - należy oznaczyć stężenie prolaktyny i TSH (oba hormony są ze sobą sprzężone i zmiany w obrębie jednego mogą wpływać na drugi) i inne wedle potrzeby. Być może konieczna będzie konsultacja endokrynologiczna.

Nie jest to dolegliwość zagrażająca w życiu jednak może utrudniać zajście w ciążę, dlatego proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.