Wydzielina w czasie ciąży. Powinnam się niepokoić?

Jestem w 20 tygodniu ciąży i zauważyłam, że coraz więcej wodnistej wydzieliny wydobywa się z pochwy, troche się tym niepokoję i martwię się, czy to nie wody płodowe. Ostatnim razem jak byłam u lekarza zapomniałam się spytać właśnie o tę wydzielinę, lekarz robił mi USG, ale nic nie napomniał, że coś jest nie tak. Właśnie się zastanawiam, czy przez takie badanie USG lekarz mógł zauważyć, czy ilość wód płodowych jest w porządku, pomimo tego, że nie wspomniałam o tym problemie? Jeszcze mam pytanie dotyczące bólu brzucha w czasie ciąży, czasem dość pobolewa mnie brzuch w dolnej okolicy i nie wiem czy to normalne. I czy ta wydzielina może mieć jakiś związek z bólem brzucha? Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani! Wodnista wydzielina z dróg rodnych u kobiety ciężarnej może być płynem owodniowym, ale również może być nadmiernie produkowanym śluzem. Aby się przekonać co do jej pochodzenia, należy zgłosić się do lekarza, który wykona odpowiedni test potwierdzający. Lekarz wykonujący badanie USG zauważyłby, gdyby była za mała ilośc płynu owodniowego, jednak mały wypływ z małą jego stratą mógłby być niezauważalny. Opisywane bóle brzucha mogą mieć związek z opisywaną wydzieliną. Z tego powodu proszę zgłosić się pilnie do lekarza prowadzącego ciążę w celu pogłębienia diagnostyki. Proszę być jednak dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.