Wyhodowano liczne escherichia coli esbl

witam, ok tygodnia po poronieniu otrzymałam wynik z wymazu z kanału szyjki macicy: w posiewach tlenowych wyhodowano liczne escherichia coli esbl(-), wyhodowano b. liczne grzyby candida albbicans w preparacie bezpośrednim: niel. nabłonki płaskie, b. liczne leukocyty w p.w.niel. pałeczki lactobacillus spp. liczne pałki Gr(-) za 2 miesiące chciałbym zajść w kolejną ciąże. czy te wyniki są niepokojące, czy powinnam podjąć leczenie. i co najważniejsze czy te bakterie szkodzą poczętemu dziecku??

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do ginekologa oraz wdrożyć leczenie przeciwko grzybicy. Dodatkowo konieczna jest suplementacja bakterii kwasu mlekowego. Z kolejną ciążą warto poczekać do unormalizowania się biocenozy dróg rodnych.