Wyjaśnienie wyniku badania tętnicy

Prosze o wyjasnienie wyniku: tetnica sledzionowa o kretym przebiegu w odcinku obwodowym poszerzona do 14mm z okrezna uwapniona blaszka miazdzycowa". Jak to leczyc? Czy to moze zagrazac zyciu? J.

Małgorzata Panek

Opisano blaszkę miażdżycową i poszerzoną tętnicę, najprawdopodobniej jako kompensacja zwężenia światła naczynia spowodowanego przez miażdżycę.
Aby blaszka nie powiększała się zaleca się zdrowy styl życia - aktywność fizyczna, niepalenie i dietę śródziemnomorską.
Proszę pokazać wynik lekarzowi prowadzącemu.
Pozdrawiam