Wykonywanie ćwiczeń na skoliozę

Witam, mam 18 lat i około 2 lat temu pierwszy raz zgłosiłam się do lekarza z powodu problemów z kręgosłupem. Lekarze mówili mi, że mam skolioze ( nie wiem jakiego typu) i że moje kręgi się zapadają. Dwóch lekarzy wypisało mi 7 dniową rehabilitację. Aktualnie nie stosuję żadnej rehabilitacji, gdyż ostatni lekarz stwierdził, że młodej osoby nie powinno się leczyć. Czy powinnam sama wykonywać jakieś ćwiczenia? Czy chodząc na w-f mam jakieś ograniczenia, których ćwiczeń nie powinnam wykonywać?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Skrzywienia kręgosłupa zwane skoliozami nie następują w krótkim czasie, wręcz przeciwnie tworzą się przez lata na skutek przebywania w nieprawidłowych pozycjach. Podobnie długo trwa likwidacja tego typu schorzeń. Niestety, ćwiczenia skolioza trzeba wykonywać regularnie i długo. Gimnastyka korekcyjna kręgosłupa bywa długa, trudna, a nawet bolesna. Wszyscy, którzy mają tego typu problemy muszą uzbroić się w cierpliwość i nastawić na długotrwałą pracę. Pracę, którą trzeba wykonać, jeśli nie chce się nasilić występujących już problemów. Najlepsze są ćwiczenia w pozycji leżącej. Warto unikać przeciążeń kręgosłupa.