Wykrycie insulinooporności na podstawie krzywej insulinowej
Wykryto u mnie insulinoodporność (na podstawie krzywej insulinowej) oraz PCOS (na podstawie obrazu USG). Badania hormonalne są w normie. Mam trądzik i nieregularne miesiączki, innych objawów brak (prawidłowa waga,brak wszelkich dolegliwości,dobry stan włosów, snu i samopoczucie). Jedynie co do aktywności fizycznej i diety mogłabym mieć zastrzeżenia. W jaki sposób mogę dotrzeć do przyczyny tych problemów? Czy wiadomo jak sprawdzić czy PCOS powoduję insulinoodp. czy odwrotnie? Czy może coś innego?

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani,
insulinoopornośc może być powodem rozwinięcia PCOS, a raczej z całą pewnością PCOS jest wynikiem obniżonej wrażliwości insuliny na glukozę we krwi.
Z tego też powodu w PCOS rekomenduje się dietę o niskim indeksie glikemicznym - tak jak przy cukrzycy.
Zatem prosze unikać wszelkiego rodzaju słodkich przekąsek, a w szególności słodkich i tłustych, napojów słodzonych (soków owocowych i wód smakowych też), miodu, dżemu itp., produktów z tzw. białej mąki (pieczywo, makarony, mocno przetworzone kasze: np. kuskus), ziemniaków (w szczególności smażonych), kukurydzy i produktów kukurydzianych.
Tabele z indeksem glikemicznym potraw może Pani znaleźć w Internecie. Wszystkie produkty powyżej 50 są niepolecane.
Dodatkowo regularny wysiłek fizyczny ma wpływ na zmniejszenie insulinooporności, zatem z całą pewnością jest polecany - jeśli nie może Pani ćwiczyć codzinnie, to proszę ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu co najmniej po 45 min.
Serdecznie pozdrawiam,
Justyna Luty
Dietetyk kliniczny
[url=http://www.justynaluty.pl/]http://www.justynaluty.pl/[/url]