Wymaz z nosa i z gardła u 5-latki

witam.Moja 5 letnia córka ma zlecony wymaz z gardła i z nosa. Cztery razy jeździłam do laboratorium.Udało się zrobić z nosa( pani pediatra powiedziała że wyszły bakterie,,katarowe'' i na to nie da nam antybiotyku) natomiast córka nie pozwoli zrobić sobie wymazu z gardła .Jak to zrobić?sama gdy śpi?

Milena Lubowicz

Obawiam się, że nie będzie Pani w stanie przez sen pobrać dziecku wymazu z tylnej ściany gardła. Proponuję jednak z dzieckiem porozmawiać, spróbować je przekonać, z 5 latkiem już można pertraktować. Powodzenia.
Pozdrawiam