Wymazy z nosa i gardla

Witam, zrobiłam córkom wymazy z gardła i nosa. Wyniki: Kasia - w nosie moraxella catarrhalis wzrost b.obfity i Haemophilus spp wzrost obfity; w gardle nic. Kalina - w nosie moraxella catarrhalis jw. i Staphylococcus aureus wzrost skąpy; w gardle group C Streptococcus wzrost obfity. Córki często się przeziębiają, obecnie Kalina skarży się na ból brzucha i ma podgorączkowy stan 37,4. Czy obecność tych bakterii należy traktować jako nosicielstwo, czy należy je wyeliminować? Pozdrawiam, Sylwia

Milena Lubowicz

Leczy się pacjenta, a nie wynik, także kwestie leczenia należy odnieść do objawów u dzieci. Polecam kontakt z laryngologiem, który oceni czy chorowanie Pani dzieci wymaga eradykacji bakterii.
Pozdrawiam