Wymiana zastawki bez otwierania klatki piersiowej

Mąż ma 55 lat.W 2012 miał zawał serca. Ma 1 stent. Wyszło wtedy na jaw, że ma zastawkę aortalną dwupłatkową, co powoduje, rozszerzanie się aorty. Po roku od 1 mierzenia się nie poszerzyła więc nie wiemy w jakim tempie i czy w ogóle się jeszcze poszerzy. Lekarz powiedział, że można będzie zrobić kiedyś operację wymiany zastawki, ale jeszcze nie ma takiej potrzeby. Ale mówił, ze już w Polsce można zrobić wymianę zastawki bez otwierania klatki piersiowej. Czy to w ogóle możliwe w męża sytuacji?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jak najbardziej jest to możliwe, choć nie każdy ośrodek oferuje takie możliwości.