Wymiary dziecka w piątym tygodniu ciąży
Witam!
Jestem w 6 tygodniu ciąży. Badanie USG miałam dnia 08.08.12 (ostatnia miesiączka 28.06.12). Podaję wymiary: CRL 3,4 mm GS 13,9 mm. USG robione było przy użyciu starszej maszyny Toshiba. Mój lekarz tylko takim dysponował w swoim gabinecie. Proszę napisać czy wszystkie wymiary są prawidłowe. Będę wdzięczna za ich analizę. Pozdrawiam, Ania lat 38.

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Wymiary zarówno pęcherzyka ciążowego jak i zarodka odpowiadają przełomowi piątego i szóstego tygodnia ciąży. Tak więc wiek ciąży idealnie koresponduje z datą ostatniej miesiączki, co oznacza, że najprawdopodobniej ciąża rozwija się prawidłowo, a Pani miała owulację w 14 dni od dnia miesiączki. Jeśli nawet wymiary nie pokrywałyby się z datą miesiączki, to nie wskazuje to zwykle na nieprawidłowy rozwój ciąży, a na przesunięcie owulacji w stosunku do miesiączki od "książkowych" 14 dni. Na tym etapie ciąży duże znaczenie diagnostyczne ma zaobserwowanie pracy serca dziecka, które powinno być możliwe, gdy zarodek przekroczy 5 mm. W Pani przypadku było więc o te dwa dni za wcześnie na zobrazowanie tętna. Jednak prawidłowe wymiary i zaobserwowanie samego zarodka są dobrym prognostykiem.
Pozdrawiam serdecznie!