Wymiary prostaty po radioterapii

Mam pytanie czy prostata o wymiarach 42x41x40 to powód do niepokoju ,jestem 4 miesiące po radioterapii ,natomiast PSA wynosi 0,07

Aleksander Ropielewski

Zelaży to od wcześniejszych jej wymiarów. Trudno jest mi to ocenić jednoznacznie bez znajomości wcześniejszego przebiegu leczenia.

Rafał Stando

Zmniejszenie objętości gruczołu krokowego nie jest celem samym w sobie, jeśli chodzi o radykalną radioterapię w przypadku raka. Oczywiście prostata może zmniejszyć swoje rozmiary, może ulec zwłóknieniu, "stwardnieniu", wyczuwalnemu głównie w badaniu per rectum. Do skuteczności leczenia służy natomiast głównie i w zasadzie jedynie, pomiar stężenia PSA całkowitego we krwi. W pana przypadku poziom ten kształtuje się na niskim poziomie - 0.07 ng/ml. Świadczy to o dobrej odpowiedzi na leczenie, chociaż brakuje szczegółowych informacji, takich jak to, czy był pan operowany, czy jest to pierwsze leczenie, jakie pan otrzymał w związku z rozpoznaniem, czy przyjmuje pan leki hormonalne i jak długo? Tak czy inaczej - na podstawie przedstawionych danych należy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że odpowiedź na leczenie jest dobra. W razie wątpliwości proszę jednak zapytać prowadzącego leczenie radioterapeutę, który posiada pełną wiedzę na temat pana choroby.