Wymiotowałam po wzięciu tabletki antykoncepcyjnej

W 14 dniu wzięłam tabletkę jak zwykle tj., o godzinie 21.00, następnie około godziny 23:15 wymiotowałam. Nie wzięłam dodatkowej tabletki. Od następnego dnia zażywam regularnie. W tę samą noc, kiedy nie wzięłam tabletki, współżyłam z chłopakiem. Jaka jest szansa, że tabletka się wchłonęła, a jeśli nie, to jaka jest szansa na zajście w ciążę w takim przypadku? Czy faktycznie potrzeba 3 godzin, by tabletka się wchłonęła?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani przyjąć dodatkową tabletkę po wymiotach. Pominięcie pigułki w drugim tygodniu jest jednak obarczone stosunkowo najmniejszym ryzykiem zapłodnienia, ponadto najpewniej większa część substancji czynnych z tabletki zdążyła się wchłonąć (3 godziny to granica bardzo orientacyjna). Nie podam Pani ryzyka zajścia w ciążę w procentach, ale jest ono z pewnością w tym przypadku nieduże. Dla spokoju, proszę jednak wykonać test ciążowy pod koniec 7-dniowej przerwy- z moczu lub z krwi (ten ostatni jest pewniejszy, można go wykonać w praktycznie każdej przychodni).

Pozdrawiam serdecznie!