Wymioty i przyjęcie dodatkowej tabletki antykoncepcyjnej

Witam, wczoraj wzięłam tabletkę antykoncepcyjną około godz. 18, jednak zwymiotowałam około 22 i przyjęłam dodatkową tabletkę. Wczoraj to był 15 dzień przyjmowania tabletek z nowego opakowania, nie zamierzam współżyć, bo tydzień temu rozstałam się z partnerem. Czy istnieje możliwość, żebym była w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W opisanej sytuacji skuteczność tabletek antykoncepcyjnych nie powinna zostać istotnie obniżona. Ponadto tabletki powinny dać Pani ochronę jeszcze siedem dni po zaprzestaniu ich brania czy nieregularności, o ile, wcześniej wzięła Pani co najmniej siedem tabletek pod rząd. Tak było też w Pani przypadku. Gdyby więc nawet teraz odstawiła Pani tabletki czy nie wzięła tej zwymiotowanej ponownie, to biorąc pod uwagę równoczesne zaprzestanie współżycia, nie powinna Pani zajść w ciążę. Proszę pamiętać jednak, że żadne zabezpieczenie nie daje pełnej pewności, nawet tabletki przyjmowane w sposób idealny pozostawiają pewne ryzyko zajścia w ciążę, której nigdy nie można wykluczyć. Jednak tak jak napisałam, szansa jest taka sama, jak w każdym z poprzednich cykli, gdy przyjmowała Pani tabletki w pełni normalnie. Pozdrawiam serdecznie!