Wymyślanie sobie nieistniejących problemów

Ogólnie jestem osobą bardzo zadowoloną z życia i uważam, że mam dużo szczęścia. Mam wielu znajomych, kochającą rodzinę, dobre wyniki w nauce.

Moim jedynym problemem jest to, że własnie wymyślam sobie różne nieistniejące problemy, głownie to, że nikt mnie nie lubi, że każdy ma lepiej ode mnie. Czasami jest tak, że te myśli nie dają mi spokoju. Pojawiają się w każym momencie, ale zauważyłam, że jest tak głównie, gdy są wakacje, gdy mam dużo wolnego czasu.

Po prostu nachodzi mnie ta myśl i nie mogę jeść, boli mnie brzuch. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale jest to bardzo uciążliwe. Chciałabym się pozbyć tego problemu. Najgorsze jest to, że mam świadomość, że rzeczywstość jest inna, ale ja i tak wymyślam sobie różne problemy.

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Jeśli takie myśli pojawiają się w Tobie, a zwłaszcza wtedy, gdy masz więcej czasu, aby zastanowić się nad sobą, to najwyraźniej mają jakąś przyczynę. Tego rodzaju rozważania nie pojawiają się bez powodu.

Myślę, że warto porozmawiać na ten temat z psychologiem, chociażby tym w Twojej szkole. Spróbuj umówić się na takie spotkanie jeszcze przed wakacjami, lub poproś któregoś z Twoich rodziców o umówienie Ciebie na taką wizytę. Z pomocą psychologa odkryjesz źródło natarczywych myśli i będziesz mogła coś z tym zrobić.

Pozdrawiam serdecznie