Wynik badania AFP w 16 tygodniu ciąży

Wczoraj zadałam pytanie odnośnie afp w 16 tygodniu ciąży, mój wynik to 73,5. Pan odpowiedział,że to jest w normie , a Według danych podanych na wyniku z laboratorium jest napisane,że w 16 tygodniu ciąży powinno być 33ng/ml (mediana), jak zadzwoniłam do swojego lekarza to powiedział,że trzeba się przyjrzeć kręgosłupowi bo może jest jakiś mały rozszczep, bo 73 to jest za dużo. To już nic z tego nie rozumiem? Proszę o wyjaśnienie, z góry dziękuję

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie chciałbym nadmiernie Pani uspokajać czy tym bardziej straszyć ale jedynym rozwiązaniem jest badanie USG, które rzeczywiście pozwoli ocenić i wykluczyć ewentualne zmiany w obrębie kręgosłupa.