Wynik badania cholesterolu u 38-latki a konieczność zastosowania diety

Dość wysoki cholesterol ale niskie triglicerydy witam moje wyniki cholesterol 239,20mg/dl HDL 77 mg/dl LDL 144,30 Trigilcerydy 89,40 mg/dl cukier 102 mg/dl czy takie wyniki wskazują na problemy z cholesterolem i konieczność zmian w diecie . dodam iż jestem osobą szczupłą

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam,
Niestety coraz czesciej niska masa ciala nie daje nam gwarancji zdrowia. W wynikach zzauwazyc mozna rowniezz podwyzszony poziom glukozy we krwi. W Pani przypadku wskazana jest poprawa i zmiana nawykow.zywieniowych, ktore moga wplywac niekorzystnie na te parametry. Konieczny bylby w tym przypadku Pani jadlospis w celu dokonania i analizy bledow zywieniowych i wprowadzenia zmian koniecznych do poprawy wynikow. Zapraszam w razie checi do kontaktu mailowego.

ogólny poziom cholesterolu jest rzeczywiście podwyższony,
poziom HDL jest wysoki, ale to jest akurat dobrze, bo zmniejsza to ryzyko chorób serca,
poziom LDL jest też lekko podwyższony,
trójglicerydy w porządku,

czy robiła Pani sobie wcześniej wyniki i było inaczej?

po pierwsze należy przede wszystkim zmienić sposób odżywiania, też ze względu na podwyższony poziom cukru we krwi!
jeżeli jest Pani szczupła, nie ma konieczności zastosowania diety deficytowej!
po jakimś czasie warto zrobić też powtórne badania, co nie znaczy że wtedy można zaprzestać zdrowej diety!

powodzenia!

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Wyniki wskazuja, że powinna Pani stosować dietę z ograniczeniem cholesterolu do 300 mg/ dziennie , aczkolwiek bardzo rzadko ale się zdaża, że są osoby które mają podwyższony cholesterol ( genetycznie).

Witam. przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe, bo być może one mają wpływ na takie wyniki.I proszę zastosować dietę z ograniczeniem cholesterolu do 300mg/dzienniie, co zostało już wspomniane.

Czy te badania były robione na czczo? Jeśli tak, zwraca uwagę podwyższony poziom cholesterolu LDL czyli złego, bardzo ładny wynik dobrego cholesterolu, należy zwrócić uwagę na ilość spożywanego tłuszczu zwierzęcego - ograniczyć go. Natomiast nieprawidłowy jest wynik glukozy na czczo i jezeli bafdanie było robione na czczo należy wykonać krzywą obciazenia glukozą.