Wynik badania cukru na czczo u 17-letniego syna

Syn ma 17 lat jest bardzo szczupły-waży 55kg przy 182cm wzrostu,dlatego niepokoi mnie jego wynik cukru na czczo-111,przy normie do 110.Syn jadł sporo słodyczy ,może dlatego wynik jest podwyższony.Martwię się,bo lekarz rodzinny straszy cukrzycą....Czy naprawdę jest to tak niepokojący wynik,proszę o odpowiedż.

Mikołaj Cyganok

Jeżeli syn podczas badania był na czczo, to wspomniany wynik może budzić niepokój, należałoby wówczas wykonać OGTT, i dopiero jego wynik będzie ostateczny. Jeżeli natomiast był to pomiar wykonany przypadkowo podczas wizyty u lekarza rodzinnego, to należy w pierwszej kolejności oznaczyć poziom cukru na czczo, a dopiero potem w zależności od wyniku prowadzić dalszą diagnostykę. W każdym wypadku podany przez Pana/Panią wynik jest nieprawidłowy i wymaga dalszej diagnostyki.