Wynik badania dopplerowskiego i wysoki wynik d-dimerów

W styczniu tego roku zdiagnozowano u mnie badaniem dopplerowskim zakrzepicę w prawej nodze. Zatorowość płucną wykluczono badaniem angioTK. Dwa dni temu zrobiłam znów doppler nogi i okazało się, że nie ma żadnych zakrzepów ! Ucieszyłam się, ale zaniepokoił mnie bardzo wysoki wynik ddimerów które zrobiłam w tym samym dniu (1540-najwyższe od początku choroby). Dlaczego są tak wysokie mimo tego że już nie mam zakrzepicy? Nadal biorę antykoagulanty. Czy może to wskazywać na inną chorobę?

Lek. Marta Gryszkiewicz

D-dimery utrzymują się we krwi kilka tygodni po epizodzie zakrzepicy. Poza tym jest to niespecyficzny marker, którego podwyższenie obserwuje się w niestabilnej chorobie wieńcowej, zatorowości płucnej, po zabiegach operacyjnych, urazach, w chorobach rozrostowych, itd.

Witam serdecznie, d-dimery w zakrzepicy żylnej są markerem mówiącym o obecności procesu fibrynolizy (rozpuszczania się skrzepliny). Ich podwyższony wynik przemawia za kontynuowaniem terapii przeciwskrzepliwej przez kolejne miesiące. Jeżeli zakrzepica nie była spowodowana znanym czynnikiem (unieruchomienie, zaleka podróż, odwodnienie), należy w diagnostyce przyczyn zakrzepicy również rozważyć możliwość obecności procesu nowotworowego i wykonać badania dodatkowe (USG jamy brzusznej, piersi, transwaginalne, rtg klatki piersiowej, markery, ...). Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog