Wynik badania echokardiograficznego

U mojej matki podejrzewa się niewydolnośc mięśnia sercowego, arytmię. Ma ona 77 lat, dostała skierowanie do kardiologa, ale są tak długie kolejki, że zrobiła sobie echo serca prywatnie i oto wynik wykonany na aparaturze M-MODE + DOPPLER PRAWA KOMORA: 4,48 (n. do 2,60 cm) PRZEGRODA. M-K: 1,09 (n. do 1,2 cm) LEWA KOMORA (ROZKURCZ): 5,35 (n. do 5,6 cm) PIEŃ PŁUCNY: 2,21( n. 1,3 - 2,3) LEWA KOMORA (SKURCZOWA): 3,44 (n. do 3,4cm) TYLNA ŚCIANA: 1,07 (n. do 1,2) AORTA WYSTĘPUJĄCA: 3,69 (n. do 3,8 cm) LEWY PRZEDSIONEK: 4,68 (n. do 4,0 cm) FRAKCJA WYRZUCANIA (%) 58. Komentarz: Powiększone jamy prawej komory i lewego przedsionka poza tym wielkośc jam serca oraz szerokośc dużych naczyń w normie. Grubośc oraz kurczliwośc ścian mięśnia lewej komory prawidłowa. Zwapnienie pierścienia mitralnego. Zwapnienia płatków zastawki aortalnej z ograniczoną separacją skurczową. Wąska fala zwrotna mitralna do 1/3 lewego przedsionka. Gradient skurczowy LK/AORTA - 18mmHg max. OSIERDZIE WOLNE > RVSP - 62 mmHg. Prozę odpisać mi, czy to jest coś poważnego.
ponad rok temu

Witam.

Wynik badania echokardiograficznego u mamy można uznać, że, jak dla osoby 77-letniej, jest w granicach normy. Brak zaburzeń kurczliwości oraz frakcja wyrzutowa lewej komory 58% nie potwierdza rozpoznania niewydolności krążenia. Zwraca uwagę natomiast powiekszenie jamy prawej komory oraz wysokie ciśnienie w prawym sercu. Czy mama leczy/leczyła się na choroby płuc?