Wynik badania echokardiograficznego a poród siłami natury

Dzień dobry! Mam 27 lat i jestem obecnie w 8 miesiącu ciąży. Chciałabym, aby poród odbył się w sposób naturalny. Niespełna rok temu wykonałam kontrolnie badanie echokardiograficzne. Zaniepokoił mnie wynik związany z zastawką mitralną (prawidłowa ruchomość płatków, płatek przedni pogrubiały do 7 mm, ze skurczowym ugięciem ). Chciałabym zapytać, czy taki wynik jest pewnego rodzaju przeciwwskazaniem do porodu naturalnego? Czy przy takim wyniku bez obaw mogę rodzić siłami natury? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Anna

Lek. Marta Hat

Witam! Kwestię rodzaju porodu najlepiej omówić ze swoim ginekologiem prowadzącym, który dokładnie zna przebieg ciąży oraz ma dostęp do wszystkich wyników oceniających stan Pani zdrowia. Jeżeli w opisie echa serca jedyną nieprawidłowością jest przytoczona w opisie nie ma przeciwwskazań do porodu siłami natury. Pozdrawiam

Witam.

Wszystko zależy od stopnia nasilenia wady. Sytuację musi ocenić kardiolog po czym ginekolog podejmie decyzję. Istnieją bowiem tak duże wady zastawki, że jedynym rozwiązaniem staje się cięcie cesarskie. Spotykam jednak liczne przypadki porodu siłami natury mimo kłopotów natury kardiologicznej.

Pozdrawiam.