Wynik badania EEG 69-letniej osoby do analizy

Proszę o wyjaśnienie wyniku badania elektroencefalograficznego: "Na odcinkach wolnych od artefaktów zapis EEG o zaznaczonej organizacji przestrzennej. W odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych rejestruje się nieregularny rytm alfa 8-11Hz o amplitudzie do 25uV. Rz obecna. Na tym tle w odprowadzeniach czołowo-przednioskroniowych obustronnie widoczne są grupy niskonapięciowych fal 6,8-7,8Hz oraz w całym zapisie niskonapięciowym fale beta. Hw i Fs nie aktywują EEG.

Piotr Jurczyk

Witam. Wynik EEG można w pełni interpretować tylko w zestawieniu z objawami klinicznymi. Fale alfa w odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych to zjawisko prawidłowe, fale theta (te 6,8-7,8hz) są znaleziskiem rzadszym i częściej patologicznym, ale co świadczy o nich dobrze: stosunkowo wysoka częstotliwość, symetria, nienapadowosc w trakcie prób prowokacyjnych. Obraz jest nieswoisty, a w zestawieniu z wiekiem może występować w wielu jednostkach chorobowych, jak choćby zanik korowy mózgowia czy uszkodzenie naczyniopochodne. Może też świadczyć jedynie o starzeniu mózgu. Zachęcam do oceny wraz z prowadzącym neurologiem. Pozdrawiam.