Wynik badania krwi CRP 24,4 mg/l

Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie co może być powodem takiego podwyższonego wyniku? Czy powinnam zrobić dodatkowe badania? Zrobiłam te badania ponieważ od kilku tygodni boli mnie pięta. Mam trudności z chodzeniem na prawej stopie.Po konsultacji z ortopedą chodziłam na zabiegi: laser punktowy, kriosan i ultradźwięki. Pięta boli mnie nadal, na wizytę u ortopedy muszę czekać do dnia 22 maja. Na dodatek mam od kilku dni opuchnięte obie stopy, obrzęk jest dość duży. Zaniepokoił mnie tak wysoki wynik CRP, co mam robić dalej?

KOBIETA ponad rok temu

Aleksandra Katarzyńska

Szanowan Pani,
CRP, czyli białko C-reaktywne, to tzw. białko ostrej fazy. Informuje o istnieniu i rozmiarze stanu zapalnego. Bywa również zwiększone w chorobach nowotworowych, lecz u Pani najprawdopodobniej jest to związane ze stanem zapalnym w obrębie stóp. W infekcjach CRP jest wskaźnikiem bardzo czułym - w infekcji szybko narasta. Po odpowiednim leczeniu obniża się stosunkowo szybko. Nie napisała Pani nic o diagnozie, jaką postawił lekarz ortopeda. Wynik CRP interpretuje się w kontekście danej choroby, zawsze w oparciu o wyniki innych badań, stan ogólny chorego i jego wywiad chorobowy. Istotne są okoliczności wystąpienia podwyższonego wyniku CRP, należy więc udać się do lekarza zlecającego badanie, który po zebraniu dokładnego wywiadu oraz badaniu fizykalnym, oceni wyniki oraz udzieli rady co do postępowania. Jeżeli obrzęk stóp narasta gwałtownie i towarzyszy mu wzmożona tkliwość kończyn, proszę niezwłocznie udać się do lekarza. Powyższe informacje mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u lekarza specjalisty.