Wynik badania krwi i podwyższony cholesterolu

Mam 22 lata. odebrałam ostatnio wyniki badania krwi. Cholesterol LDL na poziomie 251. Nie jem tłustych produktów, ćwiczę 3-4 razy w tygodniu. Ważę 75kg, wzrost 172cm. Ostatnio przytyłam. W rodzinie brak problemów z cholesterolem. Dostałam od lekarza roswerę. Drugi lekarz powiedział mi, że jestem za młoda na takie leki i kazał zrobić dodatkowe badania. Zrobiłam badania tarczycy - wszystko z nią w porządku. EKG w normie. Co może być przyczyną?

proponuję konsultacje w Poradni Zaburzeń Metabolicznych , byc moze cierpi Pani na tzw. hipercholesterolemię rodzinna . Na pewno warto zmienic diete na niskotluszczowa , zwiększyc aktywnośc fizyczna i postarac sie zredukowac zbędne kilogramy

Witam serdecznie,

być może warto powtórzyć badanie za jakiś czas, jeśli uważa Pani, że wyniki są nieadekwatne do Pani stylu życia.

Bardzo dobrze, że wykluczyła Pani choroby tarczycy oraz hipercholesterolemię rodzinną. Na stężenie LDL w diecie może również wpływać ilość cukrów prostych, czyli m.in. słodyczy, owoców, wysokoprzetworzonej żywności, a nie tylko ilość tłuszczu.
Według masy ciała i wzrostu, które Pani podała -- wskaźnik BMI pokazuje nadwagę. Co prawda jest on na poziomie 25 kg/m2, ale jednak kwalifikuje się już w nadwadze. Nadmiar tkanki tłuszczowej w ciele również nie jest obojętny dla wartości stężenia LDL we krwi.

Świetnie, że utrzymuje Pani taką aktywność fizyczną!

Pozdrawiam,
Ewelina Gumiela, mgr dietetyk