Wynik badania krzywej cukrowej w ciąży

Witam serdecznie! Jestem w 28 tyg. ciąży, dziś miałam badanie krzywej cukrowej. Wynik na czczo 77 mg/dl, a po obciążeniu 75 g glukozy i ponownym badaniu po 2 godz. wyniósł 46,5 mg/dl. Pan z laboratorium powiedział, że jest to niski wynik. Czy powinnam się martwić?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Uważam, że nie ma Pani powodów do niepokoju gdyż bardziej niebezpieczny jest oczywiście wynik wysoki. Należy jednak pamiętać, iż wynik powinien być optymalny, gdyż niedocukrzenie może również wpływać na przebieg ciąży i rozwój płodu. Sądzę, że warto zwracać szczególną uwagę na dietę i ponownie skontrolować poziom glukozy.

Pozdrawiam!