Wynik badania MR kręgosłupa 34-letniej osoby
Wynik bad.MR:L5-S1-lewoboczna przepuklina materiału tarczy międzykręgowej zwężająca prawie całkowicie zachyłek boczny kanału kręgowego.Płynowa rezerwa objętościowa kanału kręgowego na tym poziomie jest zmniejszona do 10,2mm.Sygnał i wysokość tarczy międzykręgowej są obniżone.Co mi grozi i czy operacja tylko pomoże?

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon