Wynik badania na cytomegalowirusa przed planowaniem dziecka

Witam. Niedawno wykonalam badania na cytomegalowirusa gdyz planowalismy wraz z mezem dzidziusia jednak wynik jest niepokojacy: CMV IgG 86 , CMV IgM 2,5 wiec wynik jest dodatni. Co to oznacza dokladnie i czy sa jakies metody leczenia. bardzo prosze o odpowiedz ! pozdraiwam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W trakcie analizy próbki krwi można stwierdzić zarówno obecność w niej zarówno obecność przeciwciał IgM, jak i obecność przeciwciał IgG. Te pierwsze sugerują, że pacjent zmaga się z infekcją, a jego organizm próbuje radzić sobie z nią we własnym zakresie. Przeciwciała IgG sugerują z kolei, że choroba została przebyta w przeszłości, a organizm wypracował sposób, który może okazać się skuteczny w walce z nawrotami choroby. Żadne konkretne leczenie nie jest ogólnie wymagane na zakażenie CMV u pacjentów z normalną odpornością, ponieważ organizm sam potrafi sobie poradzić z takim zakażeniem.