Wynik badania OCT - co oznacza?

Witam. Chciałam zapytać, co oznacza końcowy wynik na poziomie 4 (w obu oczach) w badaniu OCT w wieku 28 lat? Dodam, że ciśnienie w oczach to L. 20, R. 23. Pytam, gdyż okulista nie wyjaśnił, co to oznacza, tylko powiedział, że to dwa czynniki prowadzące do jaskry i że czas na krople obniżające ciśnienie. W rodzinie u mnie nie występowała jaskra. Dziękuję i proszę o odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jeżeli chodzi o wynik OTC, jest on podawany zazwyczaj w dużo bardziej rozbudowanej formie, dlatego na podstawie tej jednej wyrwanej z całości liczby, trudno w jakikolwiek sposób to zinterpretować. A może to było jakieś inne badanie, nie OTC?

Jeżeli chodzi o samo ciśnienie śródgałkowe, to jego podwyższona wartość nie jest zawsze jednoznaczna, ponieważ część pacjentów ma podwyższone ciśnienie śródgałkowe, a nigdy nie zachoruje na jaskrę, tak jak są pacjenci, którzy chorują na jaskrę, mając prawidłowe ciśnienie śródgałkowe.

Dlatego, by rozpoznać jaskrę, wykonuje się szereg badań, takich podstawowych, jak oglądanie dna oka, badanie pola widzenia i pomiar ciśnienia śródgałkowego oraz inne, dużo bardziej specjalistyczne.