Wynik badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Proszę o wyjaśnienie poniższego wyniku, co może mnie czekać po wizycie u neurologa. Wynik badania: Badanie MR sekwencje SE, FSE obrazy T1-T2-zal w dwóch płaszczyznach wykazało: - lordoza lędźwiowa spłycona; - krążek m-k L5/S1 z cechami odwodnienia i obniżenia wysokości; - przepuklina tylna centralna krążka m-k L5/S1 ze zwężeniem zachyłków bocznych z możliwym uciskiem na korzeń nerwowy, worek oponowy modelowany; - ostre ustawienie kości krzyżowej; - stożek końcowy bez zmian ogniskowych.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opisywane w badaniu zmiany mają dwojaki charakter. Jest to wynik zarówno choroby zwyrodnieniowej jak i zmian przeciążeniowych. Mogą one powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe, tj parestezje, drętwienia, ból, ucisk kończyn itp. W tej sytuacji warto zgłosić się do neurochirurga. Prawdopodobnie konieczny jest zabieg operacyjny, choć w pierwszej kolejności można wdrożyć rehabilitację.