Wynik badania RTG kręgosłupa 60-latki
dzisiaj odebrałam wynik badania RTG kręgosłupa L/S Osteoporoza uogólniona znacznego stopnia kompresyjne obniżenie wysokosci trzonu L1-najpewniej po przebytym urazie z kyfotycznym ustawieniem trzonow TH12/L1 i osteofitoza krawędziowa w/w trzonów kręgowych. Spina bifida S1.Pogłębiona lordoza lędżwiowo-krzyżowa,os sacrum acutum. Skolioza z rotacją kręgów lędżwiowych. Zaawansowane zmiany przeciążeniowe dolnych stawów miedzykręgowych.Wielopoziomowe dyskopatyczne obniżenie wysokosci tarczy m/kręgowyc

KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon