Wynik badania tomografii komputerowej kręgosłupa odcinka lędźwiowego

Witam, miałam badanie tomograficzne kręgosłupa: odcinka lędźwiowego i proszę o zinterpretowanie wyniku. Obustronna liza L5 i anterolisteza stopnia II L5 wzg S1 z pseudoprotruzja powoduje zwężenie otworów międzykręgowych L5, bez uciśnienia nerwow. Niewielka centralna pjm L4-L5 bez stenozy kanału kręgowego i bez ucisniecia struktur uk. nerwowego. Chciałabym dowiedzieć się co oznacza ten wynik, bo niestety te nazwy i znaki i są dla mnie niezrozumiałe. Dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nieprawidłowości opisywane w badaniu mają złożony charakter. W dużej części odpowiedzialna jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lub inne jej podobne degeneracyjne zmiany. Dodatkowo można doszukać się zmian o charakterze przeciążeniowym. Z pewnością mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe, gdyż nieprawidłowości te mogą zaburzać prawidłową architektonikę kręgosłupa a także oddziaływać na struktury nerwowe. Konieczna jest konsultacja z neurochirurgiem.