Wynik badania USG tarczycy

Dzień dobry! Jestem mężczyzną, 65 lat. Miałem duszności, byłem przeziębiony. Lekarz zlecił mi badanie tarczycy, sugerując, że jest to powodowane chorobą tarczycy. USG tarczycy wykazało: tarczyca dwupłatowa, powiększona, o nierównej echogeniczności. W obu płatach liczne guzki hypo- i hyperechogeniczne do 14 mm w płacie prawym. Płat prawy: 56x26x33 mm, płat lewy: 58x25x32,5 mm. Węzły chłonne szyi niepowiekszone. Dgn: Obustronne wole guzowate. Lekarz zlecił mi badanie krwi: TSH - 0,290. Lekarz endokrynolog, do którego poszedłem z tym wynikami, zlecił ponowne badanie TSH i wskazał na prawdopodobne leczenie jodem lub operacyjne. Czy jest to coś groźnego i powieniem sie martwić? Pozdrawiam, Krzysztof

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Niestety nie podał Pan normy TSH przyjętej w laboratorium (mogą się one nieco różnić w zależności od ośrodka), ale przytoczona przez Pana wartość sugeruję, że albo już ma Pan nadczynność tarczycy, albo wynik jest w dolnej granicy normy.

Wole guzowate są łagodną patologią tarczycy. Jeśli nie dają objawów, a guzki są małe, mogą być pozostawione bez leczenia (tylko obserwacja i kontrola). W Pana przypadku choroba spowodowała nadczynność tarczycy (tzw. wole guzowate nadczynne) i z tego powodu wymaga leczenia.

Są 3 dostępne metody terapii: leczenie farmakologiczne (lekami przeciwtarczycowymi), leczenie operacyjne i leczenie jodem promieniotwórczym. Leki przeciwtarczycowe pozwalają kontrolować objawy nadczynności, ale ich odstawienie zwykle powoduje nawrót dolegliwości. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest leczenie radykalne (jodem lub operacyjne). Lekarz endokrynolog pomoże Panu wybrać optymalną dla Pana metodę terapii.