Wynik EO w badaniu krwi

Witam. Wykonałam ostatnio badanie krwi i zaniepokoił mnie jeden wynik. Jaki może być powód że w badaniu EO% wyszło 26.90%? Czy to może być spowodowane jakimiś dolegliwościami? Jakąś chorobą? Czy w celu potwierdzenia czegoś niepokojącego powinnam wykonać jakieś inne badania? Czy warto skonsultować wynik EO% ze specjalistą? Jeżeli tak, to z jakim? Z czym w ogóle jest związany wynik EO%? Co to w ogóle jest? Różne źródła podają różne informacje i już nie wiem komu wierzyć. Do lekarza jestem zapisana, ale wizyta dopiero za tydzień. Denerwuję się, że może to oznaczać jakąś poważną chorobę. Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jest to zwykle związane z chorobami alergicznymi i zakażeniami pasożytniczymi. Może być spowodowana: astmą, chorobami autoimmunologicznymi, wysoką gorączką, katarem siennym, białaczką.
 Podwyższony poziom eozynofili związany jest także współistnieniem takich chorób, jak kolagenozy, np. reumatoidalne zapalenie stawów, ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina), choroba Addisona, złuszczające zapalenie skóry, eozynofilowe zapalenie przełyku.