Wynik markerów CA125 i CEA

Odebrałam dzisiaj profilaktyczne badania. Krew idealne, mocz tez, cholesterol, hormony płciowe ok. Dodatkowo wykonałam markery CA 125 I CEA. Boję się bo CA 125 WYNIÓSŁ 35,9, a ten CEA w normie 1,2. Do jakiego lekarza mam się udać? czy mam nowotwór? Proszę o podpowiedź. Dziękuję

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam. Antygen CA 125 to jeden z markerów nowotworowych. Jego podwyższone stężenie jest charakterystyczne dla raka jajnika oraz zaawansowanych gruczolakoraków. Należy jednak pamiętać, że wzrost CA 125 towarzyszy również stanom fizjologicznym, takim jak miesiączka lub ciąża oraz jest podwyższony w przypadku endometriozy, zapalenia narządów miednicy czy ostrym zapaleniu trzustki. Badanie CA 125 jest jedynie badaniem pomocniczym i nie przesądza o rozpoznaniu nowotworu. Wynik powinien interpretować lekarz ginekolog po zbadaniu pacjentki. Pozdrawiam

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Izolowany wzrost markeru CA-125 nie oznacza od razu, że jest obecna choroba nowotworowa. Marker ten może być zwiększony w wielu innych sytuacjach i jest związany głównie z narządami rodnymi.. Proponuję udać się do lekarza ginekologa, który po zbadaniu zleci odpowiednie badania.