Wynik MR kręgosłupa szyjnego u 46-latki
Wynik MR kręgosłupa szyjnego u 46 - latki(część 1 pytania) Badanie wykazuje zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych w postaci centralnych wypuklin pierścieni włóknistych krążków C4/5-C6/7,wielkości 2-3 mm,powodujących umiarkowany ucisk na worek oponowy i zwężenie otworów międzykręgowych oraz w postaci paracentralnie-prawobocznej wypukliny pierścienia włóknistego krążka Th2/3 wielkości 2 mm,powodującej nieznaczny ucisk na worek oponowy i umiark. zwężenie prawego otworu międzykręgowego. Wymiar przednio- tylny kanału kręgowego na poziomach C4/5 i C5/6 wynosi 12 mm, co odpowiada względnemu zwężeniu kanału, natomiast na pozostałych poziomach mieści się w normie. Swój udział w tym zwężeniu ma również osteofitoza tylnych krawędzi blaszek granicznych, szczególnie na poziomie C5/6.Ponadto stwierdza się niewielki ubytek typu Schomora w górnej blaszce granicznej trzonu VTh3. Oraz uwidocznionego odcinka rdzenia kręg. przedstawiasię prawi

KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon