Wynik PSA a przebieg biopsji prostaty

Mąż ma 64 lata i ostatni wynik PSA 29,68. Dwa lata wcześniej wynik miał 3,86. Za 4 dni ma biopsję prostaty w klinice na Pomorzanach. Mamy pełno różnych zapytań: - czy zabieg jest robiony ze znieczuleniem, -czy powinien mąż 3 dni przed zabiegiem przyjmować lek Cipronex,- czy ten wynik PSA wskazuje jednoznacznie nowotwór, mąż prowadził higieniczny i zdrowy tryb życia. Jesteśmy pełni niepokoju co do wyniku biopsji. Proszę o szybką informację. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Wiesław Mahaczek Urologia

witaj
biopsja jest konieczna, nie wymaga znieczulenia, jest niebolesna, antybiotyk jest konieczny, wynik PSA nie jest jednoznaczny z rakiem, decyduje wynik biopsji
pozdrawiam

To wynik biopsji zdecyduje o rozpoznaniu i dalszym postępowaniu - wynik PSA wskazuje jedynie na potrzebę jej wykonania. Leczenie przed zabiegiem ordynuje lekarz leczący zgodnie z przyjętymi w ośrodku standardami.