Wynik rezonansu magnetycznego głowy 52-latka

W stocie białej około- i nadkomorowej półkul niezbyt liczne, małe ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zal.i FLAIR o przekr. do 5 mm- zmiany demielinizacyjne,najpewniej przebyte zmiany naczyniopochodne,niedokrwienne.Mała jama przegrody przezroczystej i Vergi szer.3 mm- wariant rozwojowy.Nie wykazano patologicznych wzmocnień kontrastowych wewnątrzczaszkowo.Przyścienna zmiana śluzówkowa o przekroju 16mm w grzbietowej części lewej zatoki szczękowej.Bardzo proszę o interpretację wyn.rez.magn.

Biorąc pod uwagę wiek pacjenta, raczej należy się spodziewać podłoża naczyniopochodnego ("mikroudary" nieme klinicznie). Jednakże - zwłaszcza jeśli zdarzały się epizody deficytów neurologicznych niejasnego pochodzenia - należy pamiętać o możliwości zmian demielinizacyjnych, ponieważ SM może być czasami dość późno zauważone, zwłaszcza jeśli jest to jedna z postaci przewlekle postępujących, a nie postać remisyjno-rzutowa. Proponuję wizytę z przytoczonym przez Państwa badaniem i płytą MRI u lekarza specjalisty, który oceni obraz, a przede wszystkim lokalizację opisywanych ognisk, aby określić prawdopodobieństwo poszczególnych jednostek chorobowych, oraz przeprowadzi szczegółowy wywiad i badanie neurologiczne. Warianty rozwojowe, jak wskazuje nazwa, same w sobie nie są patologią.