Wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa 57-latka

Witam ! Wynik rezonansu-niewielkie kregozmyki na poziomie c4-c6,osteofity na tylno-bocznych krawędziach trzonów kręgowych c3-c7 centr. protruzja krążka c2-c3 z uciskiem worka oponowego, przyleganiem do rdzenia kręgowego na, poziomie c6-c7 znacznie zwężone zachyłki boczne na poziomach c5-c7 obustronnie oraz c4-c5 po stronie prawej, stenoza kanału kręgowego wymiar strzałkowy 9,7 mm(c5-c6) oraz 8,4 (c6-c7) Bardzo proszę o ocenę/opinię. Z góry bardzo dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon