Wynik RTG miednicy u 33-latki

co oznacza w opisie rtg po stronie lewej w miednicy małej trójkątawy, słabo sklerotyczny cień ok 6x9 mm: artefakt od resztki pokarmowej w pętlach jelitowych słabo wysycony solami wapnia złóg w lewym moczowodzie

Mikołaj Cyganok

Witam! Artefaktem w tym przypadku jest cień o podanych wymiarach, którego pochodzenie nie jest związane z budową anatomiczną prześwietlanego obszaru, w tym przypadku przyczyną powstania artefaktu jest resztka pokarmowa w jelicie. Natomiast opisywany złóg, jest związany z obecnością w moczowodzie kamienia, który ze względu na swój skład mineralny , jest słabo widoczny w RTG. Głębszą interpretację wyniku powinien wykonać lekarz, zlecający wykonanie badania, który w zestawieniu z objawami klinicznymi oraz badaniem fizykalnym, będzie mógł podjąć decyzje co do procesu terapeutycznego. Sugeruję zatem udać się do lekarza, celem ustalenia dalszego postępowania.