Restrykcja a wynik spirometrii

Witam. Mam 23 lata. W zeszłym roku robiłam spirometrię, która wykazała łagodną restrykcję, a wiek moich płuc to 46 lat. Często zdarzają mi się problemy z oddychaniem. Czy powinnam zgłosić się do pulmonologa? Co oznacza mój wynik - czy to coś groźnego i jak się leczy? I czym jest ta restrykcja? Bo jak rozumiem, wiek płuc oznacza, że przy wieku 23 lat moje płuca są w stanie jakbym miała 46 lat tak? Bo jeśli tak to to jest trochę dla mnie przerażające... Ale czym jest ta restrykcja? Próbowałam szukać informacji w internecie na ten temat, ale nie bardzo mogłam cokolwiek znaleźć. A muszę przyznać, że to słowo trochę groźnie brzmi. Czy w moim przypadku z powodu restrykcji konieczne jest jakieś szybkie podjęcie leczenia farmakologicznego albo wizyta u lekarza czy raczej nie muszę się z tym bardzo spieszyć? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
23 LAT ponad rok temu

Witam!

Termin „restrykcja” oznacza zmniejszenie całkowitej pojemności płuc poniżej dolnej granicy normy. Może ona wynikać z choroby płuc, nieprawidłowości w obrębie ścian klatki piersiowej, ale także na przykład z otyłości. Starszy „wiek płuc” oznacza, że czynność Pani płuc jest typowa dla 46-latka. Mimo że restrykcja została określona jako łagodna, zważając na występujące u Pani częste problemy z oddychaniem, warto by było skonsultować się z pulmonologiem w celu wyjaśnienia przyczyny dolegliwości.