Wynik testu obciążenia glukozą a początki cukrzycy

Witam. Mam 19 lat, 167 cm wzrostu i nadwagę Od dłuższego czasu miałam dziwne uczucia drżenia wewnętrznego, mocne uderzenia serca, poty oraz całe ciało miałam jak z waty. Miałam zrobiony test na obciążenie glukozą (75g) po czym na czczo cukier miałam 85,0 mg/dl a po obciążeniu 46,0 mg/dl. Zakupiłam glukometr i mierząc go od tygodnia cukier jest w normie prócz jednego dnia gdy kolo godziny 22 cukier wyniósł 200. Czy to są początki cukrzycy? Co powinnam dalej zrobić? Prosze o szybką odp. Dziekuje.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wartość glukozy po obciążeniu znajduje się poniżej dolnej granicy normy i rzeczywiście jest niepokojąco niska. Możliwe, że w niedługim czasie rozwinie się u Pana hipoglikemia reaktywna (spadek poziomu cukru po posiłku). Przeważnie jest pierwszym zwiastunem rozpoczynającej się cukrzycy. Ma Pan również podwyższone ryzyko rozwoju tej choroby ze względu na zgłaszane objawy.