Wynik testu pozytywny, lekarz nie widzi ciąży

Ostatnią miesiączkę miałam 28 listopada w piątek 14 stycznia poszłam do ginekologa, ponieważ dwa testy wyszły pozytywnie, lekarz nie wykrył ciąży przepisał syntetyczny progesteron przez 5 dni i kazał przyjść za tydzień jak nie pojawi się miesiączka.
Moje pytanie brzmi czy istnieje możliwość, że test się pomylił dwukrotnie. Dodam, że nie mam żadnych objawów ciąży i we wakacje miałam badany mocz i wykryto mi podwyższony poziom leukocytów i białko w moczu. Jedyne objawy na dzień dzisiejszy to często sikam, czy to może być od pęcherza czy to jednak ciąża ale za wcześnie aby wykryło to USG dopochwowe?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dwa pozytywne wyniki testów ciążowych wskazują, że zaszła Pani w ciążę. Obecnie możliwe są trzy scenariusze. Owulacja mogła się opóźnić w stosunku do daty ostatniej miesiączki i jest zbyt wcześnie by zobrazować ciążę za pomocą USG. Drugą możliwością jest tzw. ciąża biochemiczna, czyli zatrzymanie rozwoju i poronienie ciąży na tak wczesnym etapie, że była ona zbyt mała by ją zobaczyć przy pomocy USG, ale jednocześnie zagnieżdżona dostatecznie długo, by sprokurować podwyższenie poziomu bHCG wykrywalne dla domowych testów ciążowych. Trzecim możliwym scenariuszem, najbardziej dla Pani niebezpiecznym, jest ciąża pozamaciczna, czyli zagnieżdżenie się zarodka poza obrębem macicy, grożące wywołaniem obfitego krwotoku, mogącego zagrozić nawet życiu (tak mogłoby być jeśli nie wykonywałaby Pani żadnych badań USG i nie wiedziała, że jest w ciąży pozamacicznej).

Kolejne badanie za tydzień powinno rozwiać te wątpliwości. Może Pani też skontrolować poziom bHCG z krwi, najlepiej w odstępie kilku dni, by zobaczyć jego zmianę. Prawidłowy wzrost poziomu tego hormonu pozwoli z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć drugi i trzeci scenariusz jeszcze przed kolejną wizytą u lekarza.

Pozdrawiam serdecznie!