Wynik tomografii komputerowej kręgosłupa lędźwiowego
Odebrałam dziś wynik tomografii komputerowej kręgosłupa lędźwiowego. Kręgozmyk przedni do 6mm na poziomie L-5/S-1. Przerwanie ciągłości blaszki granicznej dolnej trzonu L-5. Jak poważny jest uraz?

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon