Wynik TSH, cholesterolu i prolaktyny a ryzyko gruczolaka

W sierpniu TSH wyszło mi 4,2 uIU/ml przy normie 4,94.W lutym już 6,3, cholesterol 5,38 przy normie 5, prolaktyna 38,9 przy normie 25 a po MCP 93,7.Cykle regularne,nie planuje dzieci,brak złych objawów.Zapisano mi Euthyrox 25 i po 2 m-cach brania go TSH jest 3,45.Endokrynolog skierowała na rezonans przysadki.Mam brać też niezależnie od jego wyniku 1/2 tabl/tydz Dostinexu na hyperprolaktynemię niezależnie od wyniku rezonansu.Zwiększono na Euthyrox 50. Czy wyniki wskazują gruczolaka? Brać Dostinex?

witam, ja bym powtórzyła najpierw test z mcp po wyrównaniu hormonó tarczycy, czyli teraz. być może już się PRL obniżyłą, tak jest w niedoczynności tarczycy, że PRL rośnie jak wysokie TSH. rezonans nie zaszkodzi zrobić, ale tak jak mówię, ja bym najpierw powtórzyła krew i wtedy zadecydowała. zamiast dostinexu można dawać bromergon (jeśli wysoka prolaktyna jednak się utrzyma), jest tańszy ale może być źle tolerowany początkowo. podwyzszoną prolaktynę tzw.czynnościową jak i podwyższoną z powodu guza leczy sie tak samo - bormergonem lub innymi lekami jak dostinex czy norprolac. jeśli nie ma objawów i nie ma guza, można nie leczyć. pozdrawiam

Przy podwcyższonym stężeniu TSH często dochodzi również do podwyższenia poziomu prolaktyny. Moim zdanie powinno się wpierw unormować czynność tarczycy ( dąży się do obniżenia TSH < 2,0 mcIU/ ml) i dopiero jeśli nadal utrzymuje się podwyższony poziom prolaktyny należy rozpocząć leczenie Dostinexem i dalszą diagnostykę hyperprolaktynemii