Wynik USG doppler tętnic szyjnych

Witam, zrobilam sobie usg dopler tetnic szyjnych wyszlo, w leca ograniczenieprzeplywu do 50 -65 % przeplyw w pozostalychnaczyniach szyjnych o prawidlowej predkosci i widmie zapisu.w o u tet icach kregowych przeplyw doglowowy , prawidlowy.wezsza prawa t.kregowa.obustronne ica, cca i eca drozne.mam zawroty glowy lekarz ktory robil to badanie muwil ze moze powodowac zawroty glowy.chcialabym spytac co to znaczy i do jakiego lekarza mam sie udac.dziekuje

Witam serdecznie, 65% zwężenie lewej tętnicy szyjnej zewnętrznej, która prowadzi krew do mięśni twarzy nie powodue zaburzenia w ukrwieniu mózgu i nie powoduje zawrotów głowy. Zabiegi naprawcze na tętnicach szyjnych zewnętrznych wykonuje się wyjątkowo rzadko (gdy tętnice szyjne wewnętrzne są niedrożne i krew do mózgu płynie zastępczą drogą - niewielkimi gałązkami tętnicy szyjnej zewnętrznej np. tętnicą oczną).
Tętnice kręgowe łączą się w jedną tętnicę podstawną prowadzącą krew do mózgu, zatem jest mało prawdopodobne, by węższa tętnica kręgowa była powodem zawrotów (nie podano w wyniku prędkości maksymalnej przepływu krwi w tej tęnicy, więc trudno ocenić, czy zwężenie jest istotne). Zabiegi na tętnicach kręgowych nawet w istotnych zwężeniach wykonuje się wyłącznie po udowodnieniu, że zwężenie jednej z nich było powodem przebytego udaru mózgu. Podsumowując, jest wymagana jedynie okresowa kontrola w Poradni Chorób Naczyń, a problem zawtorów głowy powinni dalej diagnozować neurolog i laryngolog. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog