Zapytaj lekarza

7 1 6 , 4 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wyniki badań TSH a wczesna menopauza

Witam! Moje wyniki badań TSH-1,681 FSH-13,41 Estradiol - 26 Prolaktyna - 54,10 Testosteron - 51. AMH > 0,17 Czy wyniki te świadczą o wczesnej menopauzie i czy mogę jeszcze zajść w ciążę. Nie rodziłam i nie współżyłam. Proszę o interpretację wyników. Mam 40 lat.

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam! Przede wszystkim chciałam Panią zachęcić do wizyty u lekarza, najlepiej specjalizującego się w technikach wspomagania płodności. Jedynie zebranie pełnego wywiadu, połączone z badaniem ginekologicznym może umożliwić pełną interpretację wyników. Poza tym nie podała Pani jednostek, w których zmierzono Pani poziomy hormonów, a te nie zawsze są takie same. W efekcie istnieje cała gama możliwych interpretacji Pani wyników. Poziom hormonu tarczycy jest w normie. Z perspektywy wnioskowania o przedwczesnej menopauzie zwraca uwagę niski poziom AMH (zakładam jednostkę ng/ml), najprawdopodobniej świadczący o wyczerpywaniu się rezerwy jajnikowej. Poziom FSH należy ocenić w odniesieniu do dnia cyklu. Wartość jaką u Pani zmierzono może być w normie dla płodnej kobiety, jeśli w tym czasie przechodziła ona owulację. Jeśli jednak była zmierzona na początku lub pod koniec cyklu, to również może oznaczać wcześniejszą menopauzę. Podobnie wartość estradiolu w oderwaniu od dnia cyklu nic nie mówi. Posiada Pani również podwyższony poziom testosteronu (zakładam jednostkę nmol/l), co również może wpływać na ewentualną nieregularność cykli płciowych. Poziom prolaktyny trudno mi zweryfikować, jeśli jest on podany w mlU/ml, to jest w normie, jeśli jest podany w ng/ml jest zbyt wysoki. Jak Pani widzi, w tym co piszę więcej jest słów "może" i "ewentualnie" niż rzeczowej porady, dlatego jeszcze raz z tego miejsca zachęcam do wizyty u specjalisty. Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy