Wyniki badania hormonów tarczycy 6 miesięcy po porodzie

Witam, Mam pytanie jestem 6 miesiecy po porodzie i wczoraj zrobilam badania na tarczyce poniewaz w ciazy mialam TSH 4,0 i lekarz zapisal mi letrox. Wyniki mnie zszokowaly: TSH 16 (norma 0,2-4,2) Anty TPO przeciwciała >700 (norma 0,0-35) Nie wiem co myslec jestem przerazona wizyte mam dopiero ma październik. Co moze byc powodem takich wysokich wynikow?? Dodam ze biore tabletki antykoncepcyjne nie wiem czy to ma wplyw ?? Czy przy takich wynikach bede mogla miec jeszcze dzieci??

Szanowna Pani,

Ma Pani niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto (Wysokie TSH i wysokie miano przeciwciał antyTPO). Warto znacznie wcześniej udać się do endokrynologa, który przepisze Pani leki, co spowoduje, że poczuje się Pani znacznie lepiej, bo jak przypuszczam przy takich wynikach ma Pani objawy niedoczynności tarczycy. Lekarz po zbadaniu Pani dobierze odpowiednią dawkę leku. Jeśli chodzi o dzieci, to przy chorobie Hashimoto można zajść w ciążę i urodzic zdrowe dziecko, należy jednak w okresie ciaży być pod kontrolą endokrynologa.. Przed planowaną ciążą zaleca się, aby stężenie TSH spadło poniżej 2,5, co da się oczywiście w Pani przypadku zrobić, ale potrzebne jest odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

dr.n. med. Marek Derkacz