Wyniki badania krwi 2 lata po cholecystektomii

Mam takie wyniki AIAT- 42 U/I, AspAT- 40 U/I , bilirubina całkowita 1,1 , Fosfataza alkaiczna 133 , gamma GT 53, Limfocyty 45,1 proc. Jestem 2 lata po cholecystectomii i bardzo się martwię złymi wynikami wątroby iwysokim wskaźnikiem limfocytów. Robiłam badanie usg jamy brzusznej i wątroba jest niepowiększona , jednorodna jednak to mi nie daje spokoju. Pozostałe wyniki mam dobre. Bardzo proszę o poradE w tej sprawie.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Wyniki badań należy zawsze odnosić do stanu danego pacjenta i prezentowanych przez niego objawów. Wyniki ALAT oraz ASPAT nie są znacznie podwyższone - nieznaczny wzrost może być związany między innymi z bogatotłuszczową dietą.
Wzrost odsetka limfocytów do 45 % należy odnieść do ilości wszystkich leukocytów i odsetka innych odmian tych komórek (neutrofili, monocytów itd.) - bez tych informacji nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy należy się tym niepokoić.
Ważniejsze w Pani stanie są ewentualne objawy, które mogą wystąpić po cholecystektomii, czyli żółtaczka, ból w obrębie prawego podżebrza, ciemne zabarwienie moczu, odbarwienie stolca. Takie objawy mogą wskazywać na kamicę przewodową i należy z takimi objawami niezwłocznie zgłosić się do lekarza.