Wyniki badania krwi i USG jamy brzusznej oraz luźne stolce i gorączka u 16-miesięcznego dziecka

Witam, syn (16 mcy) od środy 12 luźne stolce początkowo ze śluzem, zdarzały się pasemka krwi. Temp. ok. 39. Badania: krwi - leukocyty 5,8 (norma 6,0–17,5); erytrocyty 3,8 (3,9–5,10); MCV 86 (70-82) eozynofile 0,03 (0,10–1,2), monocyty 16,3 (4-13), eozynofile 0,5 (1,0–5,0); crp 18,84 (norma do 5). Pozostałe wyniki w normie; usg jamy brzusznej – powiększone węzły chłonne w jelitach; rota i adenowirusy – wynik ujemny. Czy wyniki świadczą o infekcji wirusowej czy bakteryjnej. czy leczyć objawowo?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
1) Nie podała Pani odsetka limfocytów i neutrocytów co byłoby pomocne w diagnostyce.
2) Wykluczenie zakażenia rota- i adenowirusami w dużej mierze przekreśla infekcję wirusową, lecz jej nie wyklucza.
3) Lekarz powinien rozważyć wykonanie posiewu kału w kierunku Salmonella.
4) Do czasu braku potwierdzenia infekcji bakteryjnej dziecko należy leczyć objawowo. Więcej informacji powinna Pani uzyskać od lekarza prowadzącego.