Wyniki badania krwi i złe samopoczucie

Witam czy powinnam sie martwić wynikami nieprawidłowymi : żelazo 48.00 norma 6.06-26,0 WBC 11.48 norma do 10.00 NEUT% 8.48 norma do 7,50 za 2miesiace bede mogła zgłosic sie dopiero do lekarza,ostatnio zle sie czuje i postanowiłam zrobić wyniki które teraz mnie niepokoją

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Podane przez Panią wyniki przekraczają podane przez laboratorium normy natomiast należy je odnieść do Pani objawów oraz wszystkich leków przez Panią zażywanych (np. suplementów diety zawierających żelazo). Oznaczenie stężenia żelaza w surowicy krwi jest niepełnym badaniem oceniającym gospodarkę żelaza w organizmie - wymagane jest oznaczenie TIBC (zdolność wiązania żelaza) oraz poziomu ferrytyny w surowicy. Co do morfologii krwi i podwyższonego stężenia WBC - stan ten może być wynikiem stanu zapalnego, lecz może być związany np. z pobraniem krwi po posiłku lub stanowić normę dla danego pacjenta.
Jeśli zauważa Pani pogorszenie samopoczucia, proponuję wcześniejsze spotkanie z lekarzem internistą niż za dwa miesiące.