Wyniki badania morfologii u 36-latki

Dzień dobry, Mam podwyższone EOS - 16,5% (norma lab. 1-5%), wartość bezwzględna EOS 0,88 przy normie 0,00-0,54. Pozostała część morfologii w normie. Cztery miesiące temu EOS było w normie. Choruję na astmę od 5 lat, ale zawsze EOS był w normie, niedawno zdiagnozowano nadżerki żołądka, zapalenie dwunastnicy i żołądka prawdopodobnie 'stare'. Co oznaczają takie wyniki i czy jest się czym martwić? Kobieta, 36 lat

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Wzrost odsetka eozynofili jest charakterystyczny dla niektórych postaci astmy. Sugeruję skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który odniesie ten wynik do Pani stanu zdrowia.

Podwyższony poziom eozynofili ma prawdopodobnie związek z rekacją alergiczną która jest związana z Pani chorobą - astmą.Poziom jest nieznacznie podwyższony więc nie traktowałbym tego poważnie jeśli nie występują żadne inne objawy, w szczególności zaostrzenie dolegliwości ze strony układu oddechowego. Zalecałbym wykonanie badania kontrolnego morfologii za 2-3 tyg. i konsultację z lekarzem prowadzącym